Netaisyklingas sąkandis, veido kontūrų asimetrija, netaisyklingas dantų išsidėstymas, veido ir žandikaulių nenatūralus augimas būdingi tiek jauniems, tiek vyresnio amžiaus pacientams. Todėl ortodontinis gydymas gali būti reikalingas bet kuriame amžiuje dėl estetinių ir funkcinių priežasčių.
Kas yra ortodontinis gydymas?
Netaisyklingas sąkandis yra ne tik estetinė problema, bet ir rimtas pavojus žmogaus sveikatai. Dažnai netaisyklinga žandikaulių ir/ ar dantų padėtis lemia sutrikusią dikciją ir apsunkina kramtymą bei valgymą. Nenatūralus (padidėjęs) krūvis, tenkantis dantims, žandikaulio raumenims ir sąnariams kramtymo metu prisideda prie ankstyvo dantų nusidėvėjimo ir gali sukelti nuolatinius galvos, pečių ar net nugaros skausmus. Be to, esant netaisyklingam sukandimui yra apsunkintas dantų išsivalymas, kas lemia prastą asmens burnos higiena, gali įtakoti padidėjusį dantų judrumą, dantų ėduonį, dantenų ligas. – Visų šių nemalonių būklių galima išvengti kreipiantis profesionalios ortodonto pagalbos.
Bendrai, ortodontija – tai specifinė odontologijos sritis, kurios tikslas yra diagnozuoti, užkirsti kelią ir koreguoti netinkamai išsidėsčiusius dantis bei žandikaulius. Taip pat, ortodontijos pagalba galima modifikuoti ir veido kaulų augimą, taip ateityje išvengiant ortognatinės chirurgijos. Svarbu pažymėti ir tai, kad kinta ne tik dantų, veido kaulų padėtis bet ir minkštieji audiniai.
Kada turėčiau pradėti ortodontinį gydymą?
Ortodontinį gydymą galima pradėti tiek ankstyvame mišriame sąkandyje, tiek nuolatiniame priklausomai nuo patologijos. Neretai esant didesnei anomalijai pradėjus gydyti ankstyvame amžiuje, galima pasiekti geresnių ir greitesnių rezultatų, tačiau viskas priklauso nuo klinikinės situacijos.
Kaip vyksta ortodontinis gydymas?

Ortodontinė diagnostika
Gydymas pas gydytoją ortodontą prasideda nuo išsamios apžiūros, kurios metu yra surenkama paciento anamnezė, atliekamas klinikinis ištyrimas. Diagnostikos priemonės gali apimti paciento žandikaulių diagnostinius modelius, foto nuotraukas, rentgeno nuotraukas, kompiuterinę tomografiją. Kai kuriais atvejais gali prireikti papildomo žandikaulio sąnario ištyrimo.
Be to, prieš parenkant gydymo metodą, būtina išsami konsultacija su pacientu, kurios metu aptariami paciento pageidavimai ir gyvenimo būdo įpročiai, lūkesčiai. Nustatęs diagnozę ir profesionaliai įvertinęs visus klinikinės situacijos parametrus, gydytojas ortodontas rekomenduoja geriausią gydymo variantą, nustato apytikslę jo trukmę ir gydymo metodą.
Ortodontinio gydymo metodai
Pagrindiniai ortodontinio gydymo metodai yra šie:
- Ortodontinis gydymas – kurio metu yra naudojami įvairūs ortodontiniai aparatai (įvairios plokštelės, breketai, dantų tiesinimo kapos ar kt.), kurie uždedami ant paciento dantų, kad dantys ir žandikauliai būtų pastoviai veikiami jėgos bei keistųsi dantų padėtis dantų lanke. Šiam gydymui priskiriami ir ortodontiniai aparatai, kurie modifikuoja žandikaulių augimą ir vystymąsi.
- Ortodontinis gydymas ir ortognatinė chirurgija – esant skeletinei deformacijai vienas iš gydymo būdų yra ortognatinė chirurgija su paruošiamuoju ir baigiamuoju ortodontiniu gydymu.
- Kamufliažinis ortodontinis gydymas – esant skeletinei deformacijai ir netaikant ortognatinės chirurgijos, kartais gali būti atliekamas taip vadinamas kamufliažinis gydymas, kurio metu yra koreguojama dantų padėtis, taip siekiant “užmaskuoti” netaisyklingas žandikaulių padėtis.
Kas naudojama ortodontiniam gydymui?

Ortodontiniam gydymui naudojamos įvairios konstrukcijos ir prietaisai, kurie skirtingai veikia žandikaulius ir dantis. Šiai dienai yra daug įvairių ortodontinių aparatų, kurie naudojami tiek suaugusiems, tiek labai jauniems pacientams gydyti. Tai leidžia individualiai parinkti patogiausią ir veiksmingiausią gydymo metodą pagal paciento pageidavimus ir klinikinę situaciją.
Dantų padėtį koreguojantys ortodontiniai aparatai gali būti dviejų tipų: fiksuoti ir nuimami. Valgant, atliekant burnos higieną, o kartais ir nakčiai, nuimamą aparatą galima išimti, o fiksuotas aparatas išlieka pritvirtintas prie dantų visą gydymo laikotarpį.
Ortodontinių aparatų tipai
Fiksuoti ortodontiniai aparatai
Breketų sistemos (breketai) – labiausiai paplitę fiksuoti ortodontiniai aparatai. Juos sudaro breketai, lankai, ligatūros, elastinės juostos ir daug kitų komponentų. Breketai prie dantų pritvirtinami specialiais klijais, o metalinės vielos lankas įstatomas į breketų “skylutes” ir sujungia breketus tarpusavyje. Viela per breketus perduoda spaudimą dantims, taip pat leidžia dantims judėti kartu, kol jie pasiekia tinkamą padėtį.
Apsilankymas pas gydytoją ortodontą paprastai reikalingas kas mėnesį. Šiai dienai breketai gaminami iš įvairiausių medžiagų, jie lengvesni ir mažesni ir jų konstrukcija paprastesnė. Nuo paprastų metalinių iki permatomų safyrinių breketų – kiekvienas pacientas gali rasti sau tinkamiausią variantą.
„Twin-block“ aparatas – yra išimamas funkcinis aparatas skirtas sąkandžiui koreguoti. Jis yra sudarytas iš dviejų plokštelių – viršutinės ir apatinės. Įsidėjus aparatą į burną apatinis žandikaulis yra pastatomas į priekinę padėtį ir taip yra skatinamas jo augimas.
„Twin-block” aparatas yra veiksmingas distalinei okliuzijai, kai yra ryški apatinės veido dalies asimetrija, o viršutinis žandikaulis yra labiau pažengęs į priekį. Didžiausias prietaiso veiksmingumas pastebimas aktyvaus žandikaulio formavimosi laikotarpiu, t. y. paauglystėje.
Headgear – arba liaudiškai vadinami “ortodontiniai ūsai” skirti koreguoti distalinę okliuziją, kurios metu yra stabdomas viršutinio žandikaulio augimas. Paprastai tokiai konstrukcijai reikalinga uždėti žiedus ant pirmų viršutinių krūminių dantų. Gali būti derinama su kitomis ortodontinėmis konstrukcijomis.
Veido kaukė – tai ortodontinis aparatas skirtas koreguoti mezialinį sukandimą. Veido kaukės nešiojimo metu yra skatinamas viršutinio žandikaulio augimas. Paprastai derinamas su greito plėtimo sraigtu.
Carriere motion aparatas – tai moderniausias fiksuotas ortodontinis aparatas, skirtas gydyti mezialinį sukandimą. Jo dėka viršutinio žandikaulio dantys yra stumiami atgal, o visas apatinis žandikaulis stumiamas į priekį. Gydymo šiuo ortodontiniu aparatu metu pacientas turi nešioti elastikus.
Greito plėtimo aparatas RME (Rapid Maxillary Expander) – yrafiksuotas ortodontinis aparatas, kurio pagalba galima skeletiškai išplėsti viršutinį dantų lanką. Gali būti fiksuojamas ant dviejų ar daugiau dantų. Gydymo trukmė nuo kelių savaičių iki mėnesio, po kurio seka retencinis periodas.
MARPE – yra modernus ortodontinis sprendimas. Mini-implantai yra puiki alternatyva tradiciniams plėtikliams. Jei RME galima naudoti ankstyvame amžiuje, paauglystėje, tai MARPE taikomas ir suaugusiems, kuomet reikia plėsti viršutinį dantų lanką.
„Bollard“ mikroimplantai yra specialūs ortodontiniai implantai, naudojami sudėtingiems atvejams gydyti. „Bollard“ mikroimplantus į žandikaulį įsuka chirurgas. Ortodontinio gydymo metu šie ortodontiniai aparatai naudojami kaip labai stiprūs papildomi atramos taškai paciento dantims ar žandikauliams stumdyti.
Vietos išlaikymo aparatai – per anksti netekus pieninių dantų yra labai svarbu išlaikyti vietą nuolatiniams dantimis. Esant tokiai situacijai yra taikomi išimami ar fiksuoti aparatai, kurie neleidžia užsidaryti vietai. Jie naudojami tol, kol išdygsta nuolatinis dantis / dantys.
Herbsto aparatas – tai ortodontinis prietaisas, naudojamas distaliniam sąkandžiui koreguoti, t. y. anomalijai, kai apatinė dantų eilė yra gerokai giliau viršutinės dantų eilės atžvilgiu. Herbsto aparatą sudaro du teleskopiniai mechanizmai, jungiantys viršutinį ir apatinį žandikaulį ir veikiantys apatinę dantų eilę. Aparatas turi nuolatinį korekcinį poveikį, nesukelia didelio diskomforto ir yra sunkiai pastebimas, nes tvirtinamas prie šoninių dantų. Gydymas Herbsto prietaisu trunka iki 12 mėnesių.
Powerscope – tai ortodontinis aparatas , kuris taip pat naudojamas distaliniam sukandimui gydyti. Jis yra tvirtinamas tiesiai ant ortodontinės vielos ir jo konstrukcija yra mažesnė nei Herbsto aparato. Tai gera alternatyva tiems pacientams, kurie nenori nešioti elastikų.
Nuimami ortodontiniai aparatai
- Dantų plokštelės -tai nuimami ortodontiniai aparatai, nešiojami ant viršutinio arba apatinio žandikaulio. Plokštelės gaminamos individualiai kiekvienam pacientui, tvirtinamos prie dantų specialiomis atramomis ir aktyvuojamos specialiais elementais. Dantų plokšteles gan patogu nešioti, galima nuimti valgant ir valant dantis. Plokštelės dažniausiai naudojamos formuojant sąkandį ankstyvame amžiuje, bet netinka sudėtingoms ortodontinėms anomalijoms gydyti.
- Dantų tiesinimo kapos – tai nuimami ortodontiniai prietaisai, pagaminti iš itin plonos, skaidrios, minkštos plastmasės. Dantų tiesinimo kapos gaminamos individualiai pagal paciento žandikaulio skaitmeninius atspaudus, naudojant 3D technologiją. Jomis gydomos įvairios sąkandžio anomalijos. Gydymo trukmė priklauso nuo būklės sudėtingumo ir svyruoja nuo 6 iki 24 mėnesių. Ortodontinio gydymo kursui gali prireikti nuo 10 iki 80 dantų tiesinimo kapų porų, kurias reikia keisti kas dvi savaites, prižiūrint ortodontui. Dantų tiesinimo kapos nešiojamos mažiausiai 22 valandas per dieną, jas galima nuimti valgant ir valant dantis.
Ortodontinio gydymo etapai
Gydytojui ortodontui parinkus tinkamiausią ortodontinio gydymo metodą, prieš pradedant ortodontinį gydymą pacientui atliekamos parengiamosios procedūros:
- Dantų ir dantenų ligų gydymas.
- Jei reikia – dantų šalinimas.
- Profesionali burnos higiena.
Baigus burnos ir dantų paruošimą ortodontiniam gydymui, atliekami šie pagrindiniai gydymo etapai:
- Ortodontinių aparatų gamyba ir uždėjimas. Jei gydymas reikalauja, atliekamos visos išankstinės chirurginės procedūros.
- Sistemingas lankymasis klinikoje dėl profilaktinės priežiūros, aparatų tvirtinimo korekcijos ir profesionalios burnos higienos.
- Pasiekus gydymo tikslą, ortodontas nuima ortodontinius aparatus.
- Atliekama profesionali burnos higiena ir, jei reikia, dantų ir dantenų gydymo procedūros.
- Reteinerių uždėjimas gydymo rezultatams stabilizuoti. Periodiniai apsilankymai pas ortodontą retenciniu laikotarpiu (iki dviejų kartų per metus).
Svarbu pažymėti – net ir ilgalaikis ortodontinių aparatų naudojimas negarantuoja, kad dantų padėtis gauta ortodontinio gydymo metu liks tokia visam laikui. Anksčiau ar vėliau žandikaulio raumenys gali grįžti į pradinę padėtį. Todėl reteinerių uždėjimas yra labai svarbi ir būtina ortodontinio gydymo dalis.
Kai kuriais atvejais po ortodontinio gydymo gali prireikti atlikti protezavimą, pakeisti senas restauracijas ir protezines konstrukcijas.
Apie ką pagalvoti prieš pradedant ortodontinį gydymą?

Svarbu suprasti, kad ortodontinis gydymas yra ilgalaikis procesas, kurio rezultatas labai priklauso nuo paciento sąmoningumo. Todėl gydymą reikia pradėti kantriai ir pasiryžus dar atsakingiau ir atidžiau atlikti burnos higieną, reguliariai lankytis pas gydytoją ortodontą, bei griežtai laikytis jo rekomendacijų.
Ortodontinis gydymas – tai rimta ir atsakinga kelionė, kurios tikslas – taisyklinga okliuzija, harmoninga šypsena, puiki estetika, gera Jūsų burnos sveikata! Juk ne veltui sakoma- “nusišypsok ir pasaulis nusišypsos Tau” – o tai padaryti yra žymiai lengviau su gražia šypsena 🙂